Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Wczoraj miałam okazję uczestniczyć w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowanych przez OSP Tarnawa Dolna.
Rozpoczęto od uroczystej mszy św. pod przewodnictwem ks. dziekana Zbigniewa Piwowara, proboszcza tarnawskiej parafii w asyście pocztów sztandarowych w intencji naszego rodaka kpt. Wojciecha Stypuły.
Następnie odbyła się prelekcja w kościele nt. życia, twórczości i walki kpt. Wojciecha Stypuły- syna Tarnawskiej ziemi. Poprowadził ją Michał Siwiec-Cielebon, dziennikarz, regionalista i historyk specjalizujący się w historii Ziemi Wadowickiej oraz okolic, brał on udział w pracach związanych z ekshumacją kpt. Stypuły oraz napisał publikacje na jego temat, która została wydana w związku z pogrzebem kpt. Stypuły w Wadowicach, zorganizowanym przez Krakowski IPN 23.07.2021.
Na zakończenie wraz z zebranymi w tarnawskim kościele przemaszerowaliśmy na cmentarz do Grobu Nieznanego Żołnierza oraz nastąpiło złożenie kwiatów.
Dla mnie to szczególne wydarzenie bowiem w dniu 21 lipca 2021 r. miałam okazję w imieniu Zarządu Powiatu Suskiego, ale przede wszystkim w imieniu Mieszkańców Tarnawy Dolnej wraz z Panią Barbara Kiepura – Sołtysem wsi oraz Stanisław Gaura – Prezesem OSP Tarnawa Dolna uczestniczyć w honorowym pogrzebie kpt. Stypuły. Wojciech Stypuła „Bartek”, oficer AK zabity przez Sowietów w 1944 roku – https://bit.ly/3eNwHy6w spoczął w Panteonie Wyklętych na cmentarzu komunalnym w Wadowicach. Szczątki pochodzącego z Tarnawy Dolnej (wówczas w pow. wadowickim) kpt. Stypuły zostały odnalezione trzy lata temu przez IPN w Puszczy Rudnickiej na Wileńszczyźnie.
Z Delegacją w osobach: Stanisław Gaura i Michał Siwiec-Cielebon udało nam się także być wczoraj na grobie kpt. Stypuły w Wadowicach.
Dziękuję organizatorom za wysiłek i trud włożony w przygotowanie tych uroczystości to prawdziwa lekcja żywej historii…
Co warto wiedzieć:
Kpt. Wojciech Stypuła urodził się 28 listopada 1904 r. w Tarnawie Dolnej i uczęszczał do czteroklasowej szkoły ludowej w Zembrzycach. Po jej ukończeniu kształcił się w gimnazjum w Wadowicach i zdał maturę w gimnazjum w Żywcu, a w latach 1924-1927 ukończył Szkołę Podchorążych w Warszawie i Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej w Toruniu. Następnie służył w 43. pułku piechoty w Kowlu. Po przeniesieniu do rezerwy pływał jako oficer polskiej floty handlowej. Reprezentując Akademicki Związek Morski w Jastarni, którego był instruktorem żeglarskim, w 1934 r. zajął pierwsze miejsce w regatach w Szwecji. Tworząc polską flotę harcerską, współpracował z jedną z najwybitniejszych postaci tamtych lat, gen. Mariuszem Zaruskim, wybitnym żeglarzem i taternikiem, twórcą Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Parał się także dziennikarstwem, publikując w młodzieżowych czasopismach “Płomyk” i “Płomyczek”, tworzył też edukacyjne książeczki dla dzieci i wierszyki (m.in. popularny do dziś “Miała baba koguta”).
Po wybuchu II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej, a następnie aktywnie działał w konspiracji (w ramach Tajnej Armii Polskiej, a następnie – Armii Krajowej). W lipcu 1944 r. brał udział w operacji “Ostra Brama”, mającej na celu wyzwolenie Wilna z rąk Niemców. Niedługo później zginął na Długiej Wyspie w Puszczy Rudnickiej po otoczeniu żołnierzy AK przez wojska radzieckie.
Szczątki Wojciecha Stypuły zostały odnalezione w 2018 r. w ramach prac Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas uroczystości pogrzebowych ten żołnierz i patriota został pośmiertnie awansowany do stopnia kapitana i odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

















